Som dokumentarista

Niekedy si hovorím, že vizuálne postihnutý, ale pravda je niekde tam, že som iba zdielateľ informácií autentickej prezentácie sveta a skutočného života, takého, aký je.

Filmografia

  • Bez hraníc (Without Borders 2010) Komparácia Národného parku Slovenský kras a Agtelekského národného parku z hľadiska možnosti turizmu.
  • Biela tma (2012) Portrét Henriety Farkašovej, najúspešnejšej paralympioničke Slovenska v lyžovaní.
  • Keď vyhasne karbidka (2013) Životný príbeh dvoch bývalých baníkov, ktorý spolu so stovkami ľudí prišli náhle o prácu v železorudných baniach.
  • Polovodič. (2014) Túžba o uznanie a etablovanie sa akademického maliara, ktorý bojuje so zákernou chorobou Skleróza Multiplex.
  • Sparťan. (2015) Životný príbeh vytrvalostného športovca, ktorý sa rozhodol siahnuť až na dno svojich fyzických možností, aby splnil svoj sen - účasť na Majstrovstvách sveta v Spartan race v USA.
  • Vajda team (2021) príbeh Dobšinského Vajdu, Mariána Bubenčíka a jeho tímu predstavujú divákovi fungujúci systém ohľadne riešenia problémov sociálne vylúčených rómskych komunít, ktorý je postavený na rovnosti a rovnakého práva pre všetkých, Rómov aj Nerómov. 
  • Odomknuté brány (2022) Z dobrého žiaka z rómskej osady sa najprv stal ochranca práv, politik, potom poradca prezidenta a vyslanec Rómskej národnosti v Štrasburgu, člen medzinárodnej organizácie RNC v Hamburgu. Dokumentárny film ODOMKNUTÉ BRÁNY predstavuje životný príbeh rómskeho aktivistu PhDr. Jozefa Červeňáka, ktorý pomáhal vyštudovať desiatkam talentovaných rómskych detí, získavať štipendiá, uplatniť sa v spoločnosti. Ukázal cestu mnohým rodinám k lepšiemu životu, mať pocit rovnocennosti a ostať zároveň tým, kým sme sa narodili. Jeho prácu a snahu pomáhať Rómom ako sa vymaniť zo začarovaného kruhu segregácie a chudoby, žiaľ prerušila jeho náhla smrť. Dňa 28. novembra 2021 vo 59. roku svojho života zomrel na pľúcnu formu ochorenia Covid 19. 
  • Hrdo sa hlásime (2022) Rozhodol sa neriešiť seba, ale všetkých Rómov nielen z okolia, ale na celom Slovensku. Jeho hlas je hlasom všetkých Rómov a rezonuje v celej Slovenskej republiky, aby bol vypočutý, aby sa stal partnerom politických diskusií, ktoré sa týkajú chudobných Rómov a Rómiek.

    Dokumentárny film HRDO SA HLÁSIME predstavuje mladého rómskeho aktivistu, bojovníka za ľudské práva, riaditeľa apolitickej iniciatívy Opre Roma - Rómovia za lepšie Slovensko a Európu, Csabu Horvátha.MAĽOVANIE SRDCOM

dokumentárny film vo výrobePripravovaný dokumentárny film MAĽOVANIE SRDCOM Charakteristika filmu je založená na životnom príbehu, na umení a na životnej filozofií skúseného amatérskeho rómskeho výtvarníka Milana Berkyho, oceneného na niekoľkých významných medzinárodných výstavách. Na jeho vnútornom nepokoji a nevyužitej príležitosti, ktorá sa mu poskytla v mladosti. O reálnych možnostiach a kariére, ktoré mohol dosiahnuť. O predsudkoch kvôli pôvodu, s ktorými bojoval dlhé roky, až napokon zistil, že boli neopodstatnené. Ale aj o víziách a cieľoch, ktoré má pred sebou a o strachu, že veľa z nich už jednoducho nestihne. O jeho snahe neustále sa zdokonaľovať a dobehnúť roky, keď sa vôbec nevenoval tvorbe.

STAROSTA

dokumentárny film vo výrobe

Roman Viola spolu s päť členným zastupiteľstvom vytvorili jeden silný, kompaktný tím, ktorí dokázali za posledných takmer 12 rokov vybudovať z chátrajúcej obce životaschopné spoločenstvo, kde je zachovaná vzájomná úcta a tolerancia v spokojnosti všetkých 350 obyvateľov, Rómov aj Nerómov. Začali od seba, zdola, vlastným príkladom ukázali cestu pre všetkých a nenápadne zapájali do aktivít obyvateľov. Našli na to veľmi jednoduchý spôsob: O všetkom, čo potrebovali za dôležité urobiť alebo naplánovať, sa rozhodovalo verejne, vždy začiatkom roka v kultúrnom dome. Rómovia aj Nerómovia si takto našli cestu k sebe, bez rozdielu veku a identity si navzájom pomáhajú, tešia sa zo spoločných úspechov a hľadajú si riešenia na problémy, ktoré ich najviac trápia. "Silnejší pomáha slabším, múdrejší menej