Som dokumentarista

Niekedy si hovorím, že vizuálne postihnutý, ale pravda je niekde tam, že som iba zdielateľ informácií autentickej prezentácie sveta a skutočného života, takého, aký je.

Filmografia

(2022) Rozhodol sa Rozhodol sa neriešiť seba, ale všetkých Rómov nielen z okolia, ale na celom Slovensku. Jeho hlas je hlasom všetkých Rómov a rezonuje v celej Slovenskej republiky, aby bol vypočutý, aby sa stal partnerom politických diskusií, ktoré sa týkajú chudobných Rómov a Rómiek.

 • Bez hraníc (Without Borders 2010) Komparácia Národného parku Slovenský kras a Agtelekského národného parku z hľadiska možnosti turizmu.
 • Biela tma (2012) Portrét Henriety Farkašovej, najúspešnejšej paralympioničke Slovenska v lyžovaní.
 • Keď vyhasne karbidka (2013) Životný príbeh dvoch bývalých baníkov, ktorý spolu so stovkami ľudí prišli náhle o prácu v železorudných baniach.
 • Polovodič. (2014) Túžba o uznanie a etablovanie sa akademického maliara, ktorý bojuje so zákernou chorobou Skleróza Multiplex.
 • Sparťan. (2015) Životný príbeh vytrvalostného športovca, ktorý sa rozhodol siahnuť až na dno svojich fyzických možností, aby splnil svoj sen - účasť na Majstrovstvách sveta v Spartan race v USA.
 • Vajda team (2021) príbeh Dobšinského Vajdu, Mariána Bubenčíka a jeho tímu predstavujú divákovi fungujúci systém ohľadne riešenia problémov sociálne vylúčených rómskych komunít, ktorý je postavený na rovnosti a rovnakého práva pre všetkých, Rómov aj Nerómov. 
 • Odomknuté brány (2022) Z dobrého žiaka z rómskej osady sa najprv stal ochranca práv, politik, potom poradca prezidenta a vyslanec Rómskej národnosti v Štrasburgu, člen medzinárodnej organizácie RNC v Hamburgu. Dokumentárny film ODOMKNUTÉ BRÁNY predstavuje životný príbeh rómskeho aktivistu PhDr. Jozefa Červeňáka, ktorý pomáhal vyštudovať desiatkam talentovaných rómskych detí, získavať štipendiá, uplatniť sa v spoločnosti. Ukázal cestu mnohým rodinám k lepšiemu životu, mať pocit rovnocennosti a ostať zároveň tým, kým sme sa narodili. Jeho prácu a snahu pomáhať Rómom ako sa vymaniť zo začarovaného kruhu segregácie a chudoby, žiaľ prerušila jeho náhla smrť. Dňa 28. novembra 2021 vo 59. roku svojho života zomrel na pľúcnu formu ochorenia Covid 19. 
 • Hrdo sa hlásime (2022) Rozhodol sa Rozhodol sa neriešiť seba, ale všetkých Rómov nielen z okolia, ale na celom Slovensku. Jeho hlas je hlasom všetkých Rómov a rezonuje v celej Slovenskej republiky, aby bol vypočutý, aby sa stal partnerom politických diskusií, ktoré sa týkajú chudobných Rómov a Rómiek.

  Dokumentárny film HRDO SA HLÁSIME predstavuje mladého rómskeho aktivistu, bojovníka za ľudské práva, riaditeľa apolitickej iniciatívy Opre Roma - Rómovia za lepšie Slovensko a Európu, Csabu Horvátha.

 • Maľovanie srdcom (2023) dokumentárny film o umení a životnej filozófií skúseného a mimoriadne nadaného amatérskeho výtvarníka, oceneného na niektorých významných medzinárodných výstavách.
 • Starosta (2023) o Rómskom starostovi obce Pašková v okrese Rožňava, ktorý spolu s päť členným zastupiteľstvom vytvoril jeden silný kompaktný tím, ktorí dokázali za posledných takmer 12 rokov vybudovať z chátrajúcej obce životaschopné spoločenstvo. 
Dokumentárne filmy: Vajda team, Odomknuté brány, Hrdo sa hlásime, Maľovanie srdcom a Starosta budú zaradené čoskoro do vysielania RTVS. 

VEČERNICA

dokumentárny film vo výrobePripravovaný dokumentárny film VEČERNICA je portrétom rómskej spisovateľky Zlatici Rusovej (21.6.1951 Kameňany - okr. Revúca), jej tvorbe, zrode a pôvode príbehov, ktoré našli publikačný priestor formou štrnástich kníh v tvrdej väzbe. Zlatica Rusová je človek plný objemnej energie a nadšenia s rozprávačským talentom, rovnakým, akoby ste čítali jej knihy. Jej autentické, ale aj dokreslené rozprávky, bájky či romány sa čítajú s neobyčajnou ľahkosťou. Je samozrejmosťou a najväčšou snahou autorky navrátiť rómsky jazyk znovu pre všetkých Rómov. 

LAČHO DIVES  -  DOBRÝ DEŇ

séria rozhovorov vo výrobe

· séria šiestich rozhovorov vo výrobe s rómskymi osobnosťami regiónu Východného a Stredného Slovenska v oblasti sociálnej inklúzie rómskych komunít.